خبرگزاری فارس: روزنامه «الحیاة» به نقل از منابع دیپلماتیک مصر با هیأت حماس که اکنون به این کشور سفر کرده، امکان حصول یک توافق شامل «آشتی، لغو محاصره غزه و تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی» را بررسی می‌کند
منابع آگاه افزوند: مصر پیشنهاد خروج از بحران محاصره غزه از طریق آشتی و بازگشت تشکیلات خودگردان به نوار غزه و تبادل اسرا با تل‌آویو را داده است.

خبرگزاری فارس: روزنامه «الحیاة» به نقل از منابع دیپلماتیک مصر با هیأت حماس که اکنون به این کشور سفر کرده، امکان حصول یک توافق شامل «آشتی، لغو محاصره غزه و تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی» را بررسی می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است ، رژیم صهیونیستی از ادامه راهپیمایی بازگشت نگران است و آمادگی خود برای ارائه تسهیلات بسیار به غزه البته در صورت بازگشت تشکیلات خودگردان به این منطقه (تحت کنترل گرفتن امور غزه) را نشان داده است.

راهپیمایی‌های بازگشت که بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی تأکید دارد، وارد چهارمین هفته خود شده است و قرار است تا ماه می ادامه پیدا کند.

از سوی دیگر، «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی حماس هفته جاری اعلام کرد این جنبش آماده گفت‌وگو برای توافق تبادل اسرا از طریق میانجی است.

پس از ادامه‌دار شدن تظاهرات بازگشت در مرز نوار غزه با فلسطین اشغالی، یک هیأت مصری هفته گذشته وارد نوار غزه شد و در این باره با حماس صحبت و از این جنبش برای سفر به قاهره دعوت کرد.

مصر معتقد است که آشتی و بازگشت تشکیلات خودگردان به نوار غزه تنها راه حل بحران‌های کنونی و در مقدمه محاصره است. قاهره همچنین اطمینان دارد که تسهیلات اسرائیلی برای نوار غزه تا حد زیادی به عملیات تبادل اسرا بستگی دارد.

تشکیلات خودگردان گفته اکنون 120 ملیون دلار برای نوار غزه می‌پردازد و آماده است این مبلغ را به 150 میلیون دلار برساند اما به این شرط که تمام سازمان‌های نوار غزه را بدون قید و شرط به تشکیلات خودگردان تحویل دهد.

الحیاة سپس به نقل از یک منبع عالیرتبه فلسطینی گزارش داد محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان به اطلاع طرف مصری رسانده که حاضراست مشکلات مالی کارمندان حماس در نوار غزه را حل کند اما باقی ماندن آن بر سر پست‌هایشان را نمی‌پذیرد.

در ادامه این گزارش ادعا شده است حماس از طریق یک میانجی مصری پیام‌های غیرمستقیمی به رژیم صهیونیستی، تشکیلات خودگردان و قاهره مبنی بر آمادگی برای مذاکرات جدید درباره اسرا فرستاده و گفته است در راستای پایان اختلافات آماده عقب‌نشینی های مشروط است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *